top of page

TZ - Fejfar vládne Petřínu již 5 let


Popáté z osmi ročníků vyhrál Trail Praha, běžeckých 10 kilometrů v petřínském parku Ondřej Fejfar. "Mám to tady rád," usmíval se spokojeně v cíli druhého letošního závodu ze seriálu Trail Running Cup.


Tentokrát sice neměl Ondřej Fejfar těžké soupeře, ale naložil si sám. Patnáct hodin před zdejším startem doběhl do cíle jako druhý v Karlovarském půlmaratonu (1:08:45). "Pak jsme zašli na pivo, přespali a dopoledne přejeli do Prahy," přiblížil předzávodní přípravu.

"Chtěl jsem vyběhnout nohy a i když mě nikdo nehonil, snažil jsem se běžet svižně sám. Běželo se mi dobře, jen v závěru už jsem to trochu vypustil," přiznal. Druhý Michal Zbuzek ztratil 2:21 minuty, třetí Adam Korecký 2:52.


"Ale takhle rychle jsem dva závody po sobě nedal, na horských závodech bývá někdy jeden den kratší Vertical a na druhý den delší závod, to je něco jiného. Naštěstí mě ještě nestihly začít bolet nohy, ale teď si budu muset dát delší volno," sděloval své pocity v cíli jeden z nejlepších českých horských běžců. Po rovinatějších závodech se teď vydává už do hor, za dva týdny se chystá na Grossglockner.


Trend: lehčí a běhavější traily

Rovinatějších… Ano, i obávaný Petřín olámal profilové zubatice. Okruh už dávno nepadá až ke smíchovskému tanku v jižní části a pak nešplhá stěnou nad letohrádkem Kinského zahrady ku Strahovu. Okolo sochy Karla Hynka Máchy se drží více po běhavých vrstevnicích, byť stoupavých. Povětšinou na pevném povrchu, ať už asfaltových chodnících nebo dlážděných stezkách, ale stále zůstává docela náročný. Letošní převýšení činilo na desítce činilo 280 metrů. K tomu tradiční vedro, i když tentokrát stupnice teploměru atakovala třicítku zespodu.


Ženská vítězka porodila a nakojila

Jako by se vítězi chtěla vyrovnat i vítězka. Možná má její výkon dokonce vyšší hodnotu. Ivana Vávrů taky běžela v sobotu v podvečer Karlovarský půlmaraton (8. žena za 1:34 h). Taky pak vyhrála na Petříně (za 51:57 min).

Jenže na stupně vítězů si přinesla dvouměsíční dcerku, její druhý roční mrňous parkoval vedle v kočárku a osmiletý potomek pobíhal kolem. A to prosím s nimi a maminkou - babičkou přijela z Chomutova autobusem. "Běhání je pro mě radost a tyhle dva pěkné závody jsem si nemohla nechat ujít. Ale trénovat stíhám jen s kočárem se dvěma dětmi," pokrčila rameny 33letá dáma, nenápadně kojíce v cílovém stanu.


A jak se jí běželo v Praze? "Šlo to, malinko jsem si zaběhla a musela dvě holky předbíhat. Poslední schody už jsem vyšla (pozn. autora, který jí byl v patách: Hodně svižně!), ale ten malý náskok udržela," usmívala se spokojeně. To Julia Šimáčková, přítelkyně Ondřeje Fejfara a vítězka Brdského půlmaratonu, tentokrát jen fandila, přestože v Karlových Varech petřínskou vítězku o necelé dvě minuty porazila.

Druhá skončila těsně Jana Vorlíčková, třetí pak hnedle šnečice Martina Hampjesová. Doprovodnou pětku, tedy jeden okruh, vyhrála absolutně Alena Tylšová (Salming Pankrác, 22:02) před veteránem Pavlem Tallem (22:19).


Doprovodné závody se vydařily

Jako správnou zamilovanou vycházku zvolil závod známý moderátor Petr Vágner s přítelkyní Silvií Vlčkovou. "Dáme si pak klobásku a pivo a půjdeme na fotbal s Nizozemci," plánoval už před startem romantickou neděli. Dokonce pak musel uznat kvality své partnerky i ve výsledkové listině, kdy skončila kousíček před ním a užila si svoji chvíli slávy na stupních vítězů své kategorie. A ještě ji k tomu zahrál příznačný song: Sexbomb.

Zasloužené uznání sklidily děti v počátku závodního programu, tak i nejstarší účastník, 76letý Karel Janový z Plzně, který už zaběhl nedávný Brdský půlmaraton. A třeba ocenit i třetího padesátníka Zdeňka Becka, který má za sebou drsný třívíkendový hattrick: nejprve rychlý Brdský půlmaraton, pak vražedných 27 km na 7 pohoří v Jizerských horách a teď petřínskou desítku. "Běželo se mi už zase docela dobře, ale v týdnu jsem ty nohy hodně cítil," pravil skromně 12. muž zdejšího kompletního pořadí.


12.6. Brdský půlmaraton 21/9 km 27.6. Trail Praha Petřín 10/5 km 7.8. Krkonošská padesátka 50/21/8 km 21.8. Lipenský půlmaraton 21/8 km 5.9. Dolní Morava maraton 42/13 km 3.10. Česko-německý půlmaraton Nemanice 21/7 km 7.11. Motolské jamky Praha 10/5 km 11.12. Maraton Praha-Dobříš 42/9 km


5 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page