top of page

TZ: Račice otevřely triatlonovou sezonu: veteráni a hvězdy


Triatlonové sezona odstartovala rodinným ICT sprintem a intervalovým půlironmanem v Račicích. Na bezpečných tratích a za dodržení všech hygienicko-epidemiologických pravidel se postavilo na start a užilo cíle více než dvě stě účastníků.


Labe aréna s perfektním zázemím, vodáckým kanálem, pětikilometrovým asfaltovým okruhem a přilehlým lesíkem nabízí triatlonistům ideální podmínky. Pořadatelé nabídli přímo na místě testování na covid-19 a připravili báječné závody.

I když borce neničil déšť jako loni, už tu zažili teplejší klima. Zvlášť koncem května. Proto se nakonec po oba dny plavalo v neoprenech, teploměr ve vodě neukázal víc než sedmnáct dílků. K tomu řádný větříček. Přesto si na půlironmanské vzdálenosti (1,9-90-21 km) mnoho účastníků zapsalo PB-časový osobáček.


Rodinný sprint triatlon

Sobotní rodinný sprint (0,75-20-5 km) vyhrál ostřílený veterání 44letý Jaroslav Brynda. "Chtěl jsem to zkusit po dvou letech bez závodů. Něco plavu, mám něco najeto a běhat můžu, je to kousek od baráku," poznamenal k přípravě a motivaci.

Jak mu to šlo? "Plavu jen venku, nevadí mi zima, ale tady jsem vzal neopren. Sice mi mladíci uplavali, ale nebyl to extrémní kvapík, lezl jsem z vody čtyřicet vteřin za nimi a věřil si, že je doženu." Vzal si časovkářské kolo a na konci prvního okruhu podél kanálu je dojel. Udržel se ho jen další starý bard, ještě o šest let starší Pavel Paták (TTK Slávia Plzeň), bývalý účastník světových pohárů na olympijské trati.


"To mi nehrálo do karet. Je v mé věkové kategorii a navíc nestřídal. Tak jsem mu dal dva nástupy, šlápl jsem do toho přes 900 wattů a odpoutal se. Musel jsem si potom oddychnout, ale viděl jsem, co si můžu dovolit," popsal Jaroslav Brynda rozhodující atak. "Nevěděl jsem, jak to bude vypadat v běhu, ale zvládl jsem to." Nepříjemný vítr se točil, rozbíhal za 4:19/km, ale v závěru se dostal pod čtyři minuty a pohlídal si sedm vteřin na druhého Jakuba Cihláře (TK Příbram). Paták skončil třetí 39 vteřin zpět.

"Jsem spokojenej, slíbil jsem dětem dovézt medaili," vyprávěl pak ještě Jaroslav Brynda, otec šestiletého Šimona a dvouleté Elišky, učitel na sportovní škole v nedalekých Neratovicích. V listopadu ho srazil Transit a od té doby sportuje s prasklou klíční kostí. "Stíhám do deseti hodin tréninku týdně. Ale operaci mi kvůli covidu pořád odkládali. Teď to drží, mám v plánu ještě nějaké závody, tak to nechám asi až na podzim," usmál se.


Ukázal se i další bývalý reprezentant Tomáš Bednář a řada dalších známých tváří. Mezi ženami kralovala teprve 17letá příbramská naděje Natálie Fraňková (1:08:39).


Half Ironman

Pro nedělního halfironmana se počasí nezměnilo. Fryšno, větrno, slunce, jen voda ještě o stupeň studenější.

David Jílek vyrážel tři minuty za Janem Wainerem (Cyklo Friede) a to mu velmi pomohlo ke kontrole situace na trati. "Všechno vyšlo tak, jak mělo, jen na kole hodně nepříjemně foukalo. Zato běh v lese po měkkém na osmi okruzích se mi moc líbil," hodnotil. "Sledoval jsem Honzu, s ním jsem počítal jako s největším soupeřem. Až v půlce půlmaratonu se lehce navyšoval náskok a to jsem věděl, že to už dobře dopadne." Cílovou metu protnul v čase 4:05:37. O jedenáct let starší 44letý policista Wainer 1:57 minuty za ním a třetí příbramský Jan Hradecký už za dalších pět minut.


"Radši bych jel asi hromadně v kontaktu, takhle by to bývalo jistě psychicky náročnější, vlastně pořád naplno. Naštěstí mi pomohl ten zmíněný kontakt s Honzou. Ale beru intervalového půlironmana jako zajímavé zpestření a teď vlastně možná jedinou možnost, jak si tady pořádně zazávodit," poznamenal ke konceptu vítěz David Jílek.

Sám už se postavil začátkem roku na startovní čáru v Dubaji, pak jel dva menší závody na Ostravsku a cyklistickou časovku. "Už jsem celkem v tempu," přiznal muž, který se chystá letos hlavně na Moraviamana na nové trati, Slovakmana a na podzim na oblíbeného Wintermana.


Na 13. pozici (4:29:25) dokončila výrazná osobnost historie českého triatlonu Jan Strangmüller, který sem přivezl svoji celou tréninkovou skupinu. Pak 27. byl další havajský Ironman Ondřej Teplý (4:43:02). Paradoxně lépe dopadl o den dříve na sprintu (13.). Dále třeba 36. nezdolný veterán a skvělý běžec Petr Švarc (4:53:02).

Mezi ženami vládla 44letá Renáta Benčová z TTK Slavia Plzeň (5:10:20). Těsně nad solidních šest hodin dokončila nejstarší účastnice 60letá Pavlína Procházková (Iron Stars Beroun).


23 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page