top of page

TZ - Džungle na hřebenech. Krkonošská 50 je tady


Džungle v horách? Tak bujnou vegetaci jste na hřebenech nejvyššího českého horstva ještě neviděli. Aspoň ne při Krkonošské padesátce, královském závodě Trail Running Cupu, který startuje po letech - co se týká srážek – v rekordním roce, už tuto sobotu ze Skiareálu ve Špindlerově Mlýně.


Přitom předpověď hlásí dole okolo dvaceti stupňů, nahoře o něco chladněji, tedy ideální podmínky. „Hory jsou mnohem zelenější, tolik bujných mechů a hustého porostu jsem tady snad ještě neviděl,“ hlásí Martin Dvořák, ředitel závodu, který již pilně obhlíží a značí tratě. „Přitom traily a cesty od deště vymleté nejsou, příroda dokáže tuhle vodu absorbovat.“

Největší hory, nejkrásnější trať a nejrozsáhlejší startovní pole, to zůstává. Naopak se ale tentokrát oproti loňsku vůbec nemění směrem k větší běhavosti upravené tratě. Hlavní padesátka s 1,5násobným koeficientem pro celkové pořadí (vítěz za 150) Trail Running Cupu, ale i půlmaraton s klasickými body (100 za první místo) v sázce, taktéž doprovodná osmička dole ve Svatém Petru.

Všichni startují ve Skiareálu , kde chystá na zimu Jaromír Jágr historické hokejové Winter Classic. Mechovou stezkou vystoupáme přes Hromovku na Pláně, odtud dále ke Klínovkám a okolo přírodní občerstvovačky na Stoh. Z něho se ale nespadne po sjezdovce až dolů, ale dotraverzuje do Skiareálu.

Z něho se míří „do druhé kola“ pod stožáry bývalého vleku Krakonoš k hotelu Horal do Svatého Petra. Tím pádem loni vypadly Kozí hřbety. Pokračujeme po známé cestě k boudě U Bílého Labe, na Novopackou, Brádlerovky, přes Medvědí boudu k dolní stanici lanovky na Medvědín a lesem nahoru (1293 m je vrchol). Dále přes Horní Mísečky, Labskou a Bedřichov zpět do cíle. Celkem se nastoupá i seběhne 1784 metrů.

Jedenadvacítka s převýšením 1040 metrů uhne u Horalu dolů na původní trať směrem do cíle. Společně s osmičkou, ta má převýšení 200 m. Na bufetech (5 na 50 km, 2 na 21 km a 1 na 8 km) najdete banány, colu, ionťák i vodu, přírodní zdroje vůkol zůstávají nadále neomezené…

Loni tu předvedl výtečný výkon elitní horský běžec Jiří Čípa, který zaběhl celou trasu v čase 3:43 (a Kateřina Matrasová za 4:43). Objeví se vyzyvatelé? „Závod je ale stejně i pro ty, kdo si ho chtějí užít ve volnějším tempu, prokládaným chůzí, počkáme s medailí v cíli a projevem nehynoucí úcty i na toho úplně posledního. Jen to chce rozumně odhadnout síly, že to zvládnete do tmy,“ usmívá se Dvořák. Kapacita se rychle naplňuje, máte poslední šanci se přihlásit.

Prezentace bude otevřená už v pátek od 17 do 20 hodin. Startuje se v 9 hodin ze Skiareálu. Vzhledem k pohybu v nejvíc chráněné zóně národního parku platí samozřejmé pravidlo: „Co si přineseš, to si taky odnes,“ pro obaly z občerstvení na trati. Připraveny jsou bufety na 4., 13., 17., 26., 33. a 40. kilometru.

Výsledkový servis obstará opět už pořadateli víckrát úspěšně prověřený program orgsu.com. „Tentokrát nabereme i mezičasy, které můžete sledovat online i na mobilu přímo na trati. Doporučujeme stáhnout si mapu v gtx souborech, ta vás povede. Tracking nám dovoluje sledovat závodníky průběžně po celé trati, což je vzhledem k bezpečnosti v horách důležité. Nabité mobily jsou tu jako obvykle povinné,“ dodává ředitel.

Krkonošská 50 (a půlmaraton) jsou třetím podnikem letošního seriálu, pokračuje se 21. srpna horským půlmaratonem na Lipně. Stejný pořadatelský tým tam v rámci oblíbeného Lipno sport festu chystá o týden dříve i první letošní týmový půlmaraton. Organizátoři na rozdíl od některých jiných stejně jako v loňském roce čínské chřipky svůj závodní program neruší ani neomezují.


Více informací na www.trailrunningcup.cz

41 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page