top of page

Trail Running Cup posouvá datum startu na červen, o závody nepřijde


Chaotická a neustále se měnící vládní nařízení přinutila včera pořadatele nejstaršího seriálu přírodních běžeckých závodů Trail Running Cupu přesunout termín prvního podniku na pražském Petříně z 16. května na 27. června. “Nechceme riskovat, anebo pořád něco měnit. Věříme, že koncem června už Trail Praha poběžíme v plném režimu,” říká ředitel TRC Martin Dvořák.


TRC vyšel s termínovou listinou už začátkem roku jako první z větších seriálů. Tak jako každý rok přinesl evoluci nejen oživením vizuálního designu. Z osmichodové, resp. běhové nabídky se v menu 11. ročníku objevují hned tři maratony! Ten z Dolní Moravy na vrchol Králického Sněžníku bude mít dokonce premiéru.


„Běžci hledají stále výraznější výzvy, touží po stále větších zážitcích. Jdeme jim vstříc, naplňujeme poptávku,“ uvedl Martin Dvořák, tvůrce většiny tratí, bývalý úspěšný Ironman. Loni dokázal jeho pořadatelský tým připravit jako jediný kompletní sedmizávodní program navzdory covidovým obstrukcím. Letos se jeden podnik přidává.


Trail Praha na Petříně se tedy původně vracel do májového termínu „lásky času“ jako desítka na rozběhnutí – teď se však vrátil do loňského modelu konce června. “Poslední víkend měsíce není zatím ještě začátkem prázdnin, velké volno se svátky bude až ten další, takže věříme, že si běžci dají rádi závod i v Praze. Bereme na sebe riziko a nechceme už hýbat s přesuny,” dodává Dvořák. Pro pravidelné účastníky se plynule naváže na žhavou novinku Brdský půlmaraton, který se koná dva týdny před tím. Využívá nejatraktivnějšího terénu prověřeného dvěma ročníky obnoveného nejstaršího českého maratonu do Dobříše. „Start i cíl ale budou v Kytíně, kde se v cíli čeká koncertní povyražení k utužení komunity, aby se hnedle nespěchalo domů,“ láká Dvořák.


Královská Krkonošská 50 i s půlmaratonem zachová loňskou trasu s průběhem Skiareálu ve Svatém Petru na 13. kilometru. Zároveň zahájí nejnáročnější měsíc sezony pro své skalní příznivce – a tihle připravení borci vědí svoje. „Vzhledem k intenzitě i členitým profilům, navíc s kompenzací nádherných panoramat, se to dá vydržet i v tomto zápřahu,“ usmívá se ředitel.

Dva týdny nato Lipenský půlmaraton vyběhne až na horní ochoz Stezky v korunách stromů, ale loni mírně upravil vedení trati pod severním svahem Slupečné. A za další dva týdny se poběží horský maraton až na vrchol Králického Sněžníku!


Zdejší terén nabídl už nejvíce variant. Nejprve nezvykle lákavá třicítka. Pak půlmaraton s drsným zahájením v podobě výběhu do sjezdovky, později příjemnějšího šplhání vzhůru bike parkem. Loni pak okořeněný až nečekaným protažením k 28 kilometrům. „V chráněné oblasti probíhají změny a už loni jsme museli hodně změnit plány. Tak jsme se rozhodli vzít to až na vrchol Sněžníku, kam jsme dříve nemohli vinou hnízdění lindušky. Potom už vlastně ani nelze cestu nazpátek nikde krátit, máme ji takhle potvrzenou, a vydá až na maraton,“ vysvětluje Dvořák.

Po měsíčním vydechnutí už barevný podzim zavede běžce do zavedené krajiny Česko-německého půlmaratonu na Chodsku s průběhem vysídlenými vesnicemi, teď už s čerstvými památníky. Oblíbené Motolské jamky, desítka na greenech golfového hřiště, ale nenapíší tečku. Tou se stane až adventní maraton Praha-Dobříš.


„Poběží se individuálně jako loni, jen pouze jeden den, jako jakési retro roku 2020, jehož potíže snad tímto definitivně zažehnáme a zanecháme jako vzpomínku v podobě formátu závodu s volnější atmosférou. Nepůjde už o absolutní výkony, ale příjemné proběhnutí se svařákem v cíli,“ předestírá plány ředitel.


Už úspěšně vytestovanou inovací bude kompletní využití registračně-mapově-výsledkové aplikace Orgsu.com, která zjednoduší organizaci účastníkům i pořadatelům. Do celkového pořadí se započítávají všechny závody – maratony mají bodový koeficient 1,5. V Krkonoších tedy můžete běžet 50 km s lepším oceněním, ale i 21 km s obvyklými body. A především na doprovod závodníků či místní širokou veřejnost se zaměřují stále hojněji obsazené kratší, leč neméně zajímavé tratě.

Trail Running Cup 2021

12. 6. Brdský půlmaraton 21/9 km

27. 6. Trail Praha Petřín 10/5 km

7. 8. Krkonošská padesátka 50/21/8 km

21. 8. Lipenský půlmaraton 21/8 km

5. 9. Dolní Morava maraton 42/13 km

3. 10. Česko-německý půlmaraton Nemanice 21/7 km

7. 11. Motolské jamky Praha 10/5 km

11. 12. Maraton Praha-Dobříš 42/9 km34 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page