top of page

Královský trail sezony Krkonošská 50 hlásí: Připraveno. Běžci čekají jen na dřevaře


Osvědčená jistota jediné opravdu horské trati. A trochu nejistého očekávání možné nové pasáže. Krkonošská 50 (a půlmaraton), královský podnik Trail Running Cupu i celé letní trailové sezony je tady. V sobotu 6. srpna startuje ve Skiaerálu ve Svatém Petru.


Závod nese podtitul Memoriál Ády Klepše, bývalého šéfa Horské služby, který pomohl v začátcích před osmi lety a poté podlehl náhlé zdravotní příhodě při výstupu na Sněžku.

„Na dlouhé padesátce do posledního dne řešíme postup prací na dřevařské cestě od hotelu Horal, kde se odděluje od půlmaratonu, k Boudě u Bílého Labe. Máme připravenou alternativu neznámou a pěknou lesní cestou,“ říká ředitel oblíbené série zážitkových přírodních běhů Martin Dvořák. Letos to je třetí běh po Trailu Praha, Králickém maratonu a Brdském půlmaratonu, nejblíž pak následuje Lipenský půlmaraton (21. 8.).

Předpověď počasí na víkend vypadá slušně, slunce, ale svěže do dvaceti stupňů, nejen ve vrcholových úsecích. Už při vyznačování tratí pozitivně působí zelená barva vegetace, na jaře podpořená relativně solidní srážkovou zásobou. Přitom už loni se tu mluvilo o „Džungli na hřebenech“.

Pokud sem míříte poprvé, anebo si chcete připomenout (ne)dávnou zkušenost, tady je naše traťové summary: Všichni startují ve Skiareálu do modré sjezdovky. Mechovou stezkou pak vystoupáme přes Hromovku na Pláně, odtud dále ke Klínovkám a okolo přírodní občerstvovačky na Stoh. Z něho se ale nespadne po sjezdovce až dolů, ale dotraverzuje spojkou do Skiareálu – tady najdete asi nejkrásnější pasáž, drsný kamenitý seběh, ale parádní výhledy.

Zdola ze Skiareálu se vydáme „do druhého kola“ přes Svatý Petr a dále pod stožáry bývalého vleku Krakonoš k hotelu Horal. Tím pádem takto předloni vypadly Kozí hřbety. Až tady se ale můžete definitivně rozhodnout, zda dáte 50 nebo 21 km. Padesátka pokračuje po známé cestě k boudě U Bílého Labe, na Novopackou, Brádlerovky, přes Medvědí boudu k dolní stanici lanovky na Medvědín a lesem nahoru (1293 m je vrchol). Dále přes Horní Mísečky, Labskou a Bedřichov zpět do cíle. Celkem se nastoupá i seběhne 1784 metrů.

Jedenadvacítka s převýšením 850 metrů uhne u Horalu dolů na původní trať okolo chaty Dias, kde se natáčel už klasický film Jak vytrhnout velrybě stoličku, směrem do cíle. Společně se sedmičkou, ta má převýšení 190 metrů. Na bufetech (na 13., 18., 27., 33. a 39. kilometru) najdete banány, colu, ionťák i vodu, přírodní zdroje vůkol zůstávají nadále neomezené… Vzhledem k pohybu v nejvíc chráněné zóně národního parku platí samozřejmé pravidlo: „Co si přineseš, to si taky odnes,“ pro obaly z občerstvení na trati. A také tradiční bezpečnostní mantra: mobil s sebou.

Předloni tu předvedl výtečný výkon elitní horský běžec Jiří Čípa, který zaběhl celou trasu v čase 3:43 (a Kateřina Matrasová za 4:43). Loni vládli David a Michaela Gerychovi (4:21, resp. 4:31) – opravdu všem. Krakonoš smekl a sojka zmlkla. Až třetí byl druhý muž Ladislav Šinka (4:34), který dlouho vedl.

Letos závodní pole nezáří (zatím) hvězdami, ale náležitě se rozrostlo. Zájem projevili běžci z dvanácti zemí třech kontinentů! Pořadatelé proto na žádost limitů KRNAPu museli stopnout přihlášky, kapacita se naplnila. „Ale v pátek při registraci od 17 do 20 hodin dole ve Skiareálu nabídneme nevyužitá startovní čísla,“ slibuje Martin Dvořák. Nejmíň doprovodnou osmičku údolím Svatého Petra máte jistou. Nabízí se také možnost noclehu ve vlastním stanu přímo u startu, jen informujte předem organizátory, aby vyznačila dostatečnou plochu. Toalety jsou k dispozici.

Všichni účastníci dostanou krom nevymazatelné vzpomínky běžecké tričko Craft na startu – a medaili v cíli. Startuje se v 9 hodin (50 a 21), v 9.30 (7 km). Padesátka má jako obvykle 1,5násobný koeficient bodů do průběžného hodnocení TRC, vyhlašuje se 10 kategorií.

Tedy vzhůru do Špindlu, nenajdete lepší víkendový program.

21 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page