top of page

Králický maraton objevil další krásy horského masivu, vyhráli Brňáci


Trail Running Cup je na Králickém Sněžníku doma. V deváté edici přinesl kompletní maraton. Po loňském skoro(maratonu), předcházejících půlkách i původních třicítkách našel opět nová zákoutí unikátního horstva na pomezí Čech a Moravy.


Pořadatelé vetkali nové pasáže za seběhem z vrcholu (1432 m) ke Klepáči do itineráře ještě časně zrána, neboť bleskový noční Mordor s deštěm lehce poupravil lesní porost. Ale zase spláchl obtížné alergeny. Převýšení nasčítalo 1733 metrů. A na sjezdovce U Slona dokonce ležely poslední zbytky sněhu. I když na hřebeni fučelo, teplota v lese připravila ideální sportovní počásko. Teď jen správně prodat, co máte naběháno!

Jakub Čtvrtníček pílil do tradičního cíle před hotelem Vista v Dolní Moravě v kšiltovce s náskokem mírným, zato úsměvem větším. „Běželo se mi nádherně, chvíli jsem byl vpředu, pak jsem zase musel předbíhat, žádá krize, moc pěkný závod,“ říkal nadšený brněnský běžec a lyžař. V nástupu na Králický Sněžník se vyhýbal zaparkovaným autům a minul správnou cestu, naběhl si asi kilometr navíc. Takže pronásledovatele musel předběhnout i podruhé, o to víc si triumf (v čase 3:36) zasloužil. „Nahoře trochu foukalo, ale byl jsem připraven,“ ukazoval spodní síťované cyklistické prádlo pod trikem.

O 1:27 minuty později doběhl jeden z šumperských triatlonových bratrů Bednarských Václav, ten se vy(n)dal o poznání víc. „Poprvé jsem šel takhle dlouhý,“ ukazoval vestičku na občerstvení, pro jistotu. „Loni jsem odběhl maraton jen virtuálně, to je něco jiného než pravý závod. Trochu křeče přišly, ale jsem spokojený,“ dodal.

Třetí už s odstupem sedmi minut skončil první čtyřicátník Pavel Kovařík. „Hrůza, okolo třicítky jsem asi deset kiláků opravdu hodně trpěl,“ hekal. Však před třemi týdny vyhrál silniční maraton Zkus Kuks… Ostatně ještě o týden kratší kombinaci s Prahou podstoupil i devátý Zdeněk Beck (3:08, resp. 4:02), který si ještě mezi vložil Dobřichovický půlmaraton…

První „hůlkař“ byl šestý Denis Matoušek, oproti premiéře se posunul o jednu pozici výš. „Investoval jsem a vyplatilo se,“ poklepal za zánovní model špičkových lehoučkých trailových holí Leki. „Od startu jsem je měl na vestě, sundal jsem je na desátém a pak už nesl v rukou. Ve stoupání na Králičák mi pomohly ušetřit dost sil. V závěru se hodily…“

Mezi ženami obhájila podzimní prvenství Lenka Kohnová z Brna. „Užila jsem si to, hlavně protože mě oproti loňsku nic nebolelo. Znám to tady dobře, jezdíme sem běhat, mám to tady ráda.“ Absolutně byla šestá (3:48), o šest minut rychlejší než na loňské o dva kilometry kratší trati… Druhé dámě neustále se zlepšující Marcela Rambové z Hradce Králové utekla o půl hodiny. Třetí skončila Kateřina Popelková.

Poctivou porci zvládla i 61letá pravidelná účastnice Trail Running Cupu a kladenská sběratelka maratonů (letos už jich má deset!) Hana Breburdová, která si naběhla pět kilometrů. „Bylo tam krásně, manžel na mě počkal a vyfotil mě s mamutíkem aspoň mám natrénováno na Krkonošskou padesátku,“ usmívala se v cíli. Ještě za ní dorazili s fanfárami oba sedmdesátníci Petr Janový a Petr Boušek.

Bohatou cizineckou legii zastupovali Ukrajinci s vlajkami, Němci, Maďaři, Slováci, Poláci, Francouz a dokonce i Brazilci. „Běžel jsem už Trail Praha a tenhle seriál v přírodě se mi moc líbí, je to pro mě něco nového. I když na maraton jsem si teď netroufl, mám z sebou te pražský na silnici před dvěma týdny,“ vyprávěl Rafael Onzi, druhý z doprovodné třináctky. Tu vyhrál Lukáš Klíma (57:17). „Na maraton jsem se ještě necítil, ale jela sem kamarádka a tak jsem ji moc rád doprovodil. Stálo to za to, nádherná trať,“ povídal. Všichni, co ji dali, si užili panorama s čerstvě otevřenou Sky Bridge, nejdelší lávkou na světě, (nad Mlýnským údolím) nad hlavou před výběhem ke Slaměnce.

Další díl Trail Running Cupu je Brdský půlmaraton z Kytína 11. června.


Kompletní výsledky najdete zde: https://tech.orgsu.org/Site/SG/3

6 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page