top of page

Kochání se podzimní přírodou aneb Jaká byla premiéra Králického maratonu


Maraton v horách v polovině října je třeba pojmout předně jako pohodový výlet/běh za odměnu za celou sezonu. Bez stresu z tužeb po maximálním výkonu. Kochat se přírodou! Tak jako při premiéře Králického maratonu z Dolní Moravy, vyrostlém při oslavě desátého výročí z původní třicítky a půlmaratonu oblíbeného Trail Running Cupu.


A když vám k tomu vyjde počasí, jste zážitkově zcela jistě ve vyšších patrech než někde při pobíhání příměstskými lesíky nebo okolo rybníka, to tedy věřte. Ráno se probouzíte v dosud nepříliš dotčené horské krajině, slunce se blyští v odrazech jinovatky na travnatých stráních, lesy na kopcích hrají všemi barvami a nahoře, jo, předevčírem napadl první sníh. Počká na nás? Předpověď ukazuje nahoře jeden až dva stupně, lehký vítr. Zvládneme to v trenýrkách? A stačí jenom vesta? Má cenu začít v rukavicích?

Okruh obtočil masiv Králického Sněžníku, desáté nejvyšší hory Česka. Oproti minulosti minul vrcholovou pasáž hřebene mezi Slaměnkou, Sušinou a vrcholovým sedlem, ale naopak vystoupal až k nejvyšší kótě 1425 metrů. A pak spadl prudce dolů až k ještě čerstvé říčce Moravě. Na poslední chvíli pořadatelé museli provést kvůli nevyzpytatelným dřevařům dvě drobné zkratky.

Vyrazili jsme s rozvahou k jihu, postupně k východu, po zpevněných lesních cestách. Mírně nahoru a dolů. Na hranici chladných mlhavých duchen z údolí a hřejivého slunečního svitu shora. Až pod Sviní horou přišly i výhledy k Jeseníkům. A pak taky seběhy až do 700 metrů nad Výšinkami… Uff, to bude ještě dřina. Taky že jo. Ještě nejsme v půlce.

S chladným dechem od Praděda dřevorubci totálně zoranou cestou vzhůru. Aspoň zbyl čas v klidu posvačit… Stezka k hřebeni už se sice tolik nevzpínala, zato zaplnila turisty – a ne všichni sdíleli funící klopýtající postavy s respektem. Ale někteří přece jen poustoupili a povzbudili, to zas ne že ne.

Vrcholovou homoli Králického Sněžníku zdobí čerstvě od léta polská vyhlídka, posměšně nazývaná Mixér. Kam se hrabe na futuristickou sršatici Stezku v oblacích… Ted už jenom dolů, konečně. Tachometr ukazuje 26 „najetých“. Obávaný seběh mezi kameny s alpskými parametry má snad jen dva kilometry, není čeho se bát, prudký sestup pokračuje lesem a napojuje se na původní trasu.

Poslední bufet a podél říčky v už opět teplém slunci to letí až neuvěřitelně. Jenže abyste si tenhle závod vážně zasloužili, musíte se vyškrábat ještě dva kiláky lesem do sjezdovky a to už se celé té štrapáci naopak zase vůbec nechce. Seběh pod lanovkou už vydržíte s vidinou cíle… Tak jo, skoro 39 km, ještě dost času pod 4 hodiny, poctivej horalskej arbajt.

Nejlíp ho zvládnul Zdeněk Dvořák z Adamova (3:06:55). „Vyrazil jsem sám a za chvíli už za sebou nikoho neviděl. Běželo se mi moc pěkně, v první části jsem si snad udělal i osobák na půlmaraton,“ usmíval se. „Jak jsem cítil ten náskok, v závěru už jsem si povolil,“ přiznal. „Ale mám asi nejlepší formu, co jsem kdy měl,“ dodal. Druhý doběhl o necelé tři minuty Ondřej Sikora ze Zábřehu, třetí o dalších pět Míra Nový z Plzně.

To favorit Petr Vaněček, toužící po vítězstvích na Lipně a v Českém lese po triumfálním hattricku v seriálu si zažil jiný příběh. Už před startem si stěžoval na svalové přetížení a známý masér Kuchynka mu rezervoval místo na pořádnou „rozbíječku“. Jenže kousek po Sněžníkem náš borec uklouzl, zůstal na zemi a – do cíle ho přivezla Horská služba na čtyřkolce. „Moc děkuju, došel bych to těžko a hlavně bych mokrý úplně vymrznul. Musím se dát dokupy,“ vyprávěl pak, než ulehnul na masérský stůl. „Takový servis na závodě jsem ještě nezažil,“ rochnil si pak ve vířivce pohostinného wellness hotelu Vista olomoucký trailový běžec Jakub Tichý.

Mezi ženami byla nejlepší 33letá premiantka Lenka Kohnová z Brna (3:54:59), „Nádherná trať, nádherné počasí, nádherný den,“ rozplývala se. Druhá skončila Ivana Martinčíková (4:18) a třetí Kateřina Doleželová (4:20). Doprovodnou třináctku vyhráli Štěpán Kyjonka (57:57) a Mirka Zemanová (1:02:55).


Trail Running Cup pokračuje 7. listopadu tradiční krosovou desítkou Během přes golfové jamky na hřišti v Praze-Motole.


Kompletní výsledky najdete zde: https://tech.orgsu.org/Site/SG/3


Foto: Martin Wawrzyczek

5 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page