top of page

Druhý advent ozdobil zachumelený maraton Praha-Dobříš, nemrzlo ani u ledárenPřekonáte zasněžený brdský hřeben rychleji po svých anebo na běžkách? I tuhle taj-enku rozluštili účastníci letošního adventního maratonu Praha – Dobříš. Nejtěžšího, ale taky nejkrásnějšího v jeho obnovené podobě…


Týden před startem zasypala i Prahu a její jižní okolí vysoká a v posledních letech až rekordní sněhová peřina. Vydržela ještě předposlední noc podpořená mrazem ovšem s předzvěstí oblevy. A ta přišla pozvolna tak akorát. Ráno v osm na startu u bývalých Branických ledáren, jak příznačně, už bylo nad nulou. Takže na stále zasněžené cyklostezce do Zbraslavi to už tolik neklouzalo, ale měknoucí sníh dovolil odraz.


Výstup na Cukrák anebo stoupání v Černolicích dalo zabrat, ale úměrně. Na Brdech mezi stromy padla teplota k nule, ale lehce rozšmajdaný povrch cest dovolil držet tempo i mezi skejtujícími běžkaři. A po dvanácté se po výšlapu z Kytína před Dobříší začalo klouzat na „mejdle“, na něž neumějí namazat ani servismani lyžařských hvězd. Ale to už mířili ti nejlepší do cíle… A na zasloužené dobroty do Krmelce, tradiční občerstvovny na kraji lesa. Už s medailí i finišerským funkčním tričkem od Craftu.


V čem jsi běžel? Trailovky všeho druhu, ale i silničky nebo gumové nesmeky s hřeby, byly k vidění na znavených nohou. Velice poctivý výkon, ztížený povrchem, si zapsalo 129 borců, dalších 24 aspoň na doprovodné „dětské“ devítce z Kytína. Každý sám za sebe (a proti sobě) v nezvyklém závodním modelu na závěr sezony. „Nádhera, bezvadná atmosféra, perfektní značení i občerstvovačky,“ notovali si. Běžet jste mohli zostra na výkon, pro radost nebo s parťákem, jistojistě však za silným zážitkem.


Ten vítězný navíc získal Jan Svatoň (AutoKrs) za čas 3:19:48. „Loni jsem dal 3:15 a byl třetí. Letos jsem to rozběhl rychle, ale podmínky byly těžké,“ říkal profesí pražský ajťák, původem z Příbrami, který dokázal letos zaběhnout dva silniční maratony pod tři hodiny. Litoval jediného, že se nepoměřil s nezničitelným příbramským veteránem Petrem Švarcem. Ten se však vracel ze soustředění na běžkách v Livignu a start nestihl. „Chtěl jsem si to dát aspoň v neděli sám na Stravě, trať znám, ale byl jsem mrtvej. Tak zase za rok,“ omlouval se.


Svatoň běžel už potřetí, ukázal formu. „Baví mě to, je to perfektní trať i závod. Motivačně to dá zabrat, ale pomohla mi žena s dcerkou, které na mě čekaly na třech místech. Krize nepřišla, jen mě v závěru trápil žaludek. Poslední kopec už byl na morál, abych udržel aspoň pomaloučký běžecký rytmus. Ale věděl jsem, že už se blížím k cíli,“ vyprávěl a pochválil se, že na poslední chvíli koupil trailové boty. Běžel také v krátkých kalhotech. „V září jsem vinou zranění neběhal, takže jsem nevěděl, co to se mnou udělá. Nijak jsem neladil, připravuju se na květnový pražský maraton,“ dodal.


Druhý skočil Jan Šaliga dvacet minut za ním (3:39), pak se těsně za ním do jedné minuty nacpala trojice – dva pravidelní frekventanti seriálu Jan Friček a Zdeněk Beck, pak nováček Adrien Yves Novelinka. Už sedmá absolutně byl nejlepší žena Tereza Gavendová (3:50). „Běželo se mi líp než loni, bylo to taky těžší,“ říkala.


Ohromné ocenění zaslouží Hana Breburdová (12. žena, celkem 76. za 5:15). Je jí totiž už 63 a letos odběhla 38. maraton, dohromady jich má 306! „A za týden jdu další, jsem v pohodě,“ smála se v cíli. Převlékla se, zahřála polívkou a spěchala na vlak, večer ji totiž čekala velká oslava výroční kladenských maratonců. „Běželo se mi moc pěkně i v silničkách, jsem na ně zvyklá. Vyrazila jsem už brzy, předbíhali mě lidi, ale já jsem postupně některé vzala nazpátek a to se mi líbilo,“ vyprávěla energická dáma. V týdnu míří ještě darovat krev, takže jestli něk-do sháníte elixír života, pak právě teď máte asi nejlepší šanci.


Doprovodnou devítku vyhráli bývalý triatlonista Martin Olšan (36:07) a Kateřina Břachová (47:31), jejíž partner Míra Nový byl osmý na maratonu (3:50).

A pokud stále čekáte na zodpovězení otázky z úvodu textu, pak vězte, že běžci jsou na celé trati často rychlejší než lyžaři, ale zároveň pomalejší než bikeři, kterých se na trati také objev-ilo mnoho.

No hlavně, že jsme se hýbali v přírodě, že jo?

Pořadatelé Trail Running Cupu už mají kalendář na příští ročník, Brdský půlmaraton se přesouvá z jara na srpen a chystají se ještě další novinky. Nejstarší český maraton Praha-Dobříš zůstává. Podrobnosti budou zveřejněny a přihlášky (jako možný vánoční dárek) spuštěny v nejbližších dnech.


Kompletní výsledky zde: https://tech.orgsu.com/Site/SG/3


Foto: Martin Wawrzyczek


Vice na www.trailrunningcup.cz a na facebooku


3 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page