top of page

Brdský půlmaraton objevuje půvabné traily u Knížecích Studánek


Ze zapovězené army zóny se Brdská pahorkatina stává rušnou sportovní mapou. V součtu délky, početnosti pole i kvality závodnického servisu aspiruje na královský běh Brdský půlmaraton, letos druhý díl 13. ročníku zážitkových přírodních běhů Trail Running Cupu. Vyráží podruhé z Kytína (v sobotu 27. května) těší se i na vás.


Tahle obec na Zlaté stezce kousek od Mníšku započíná už osmé století historie, odolala husitskému drancování i třicetileté válce a předloni úspěšně přežila i běžeckou premiéru Brdského půlmaratonu, startujícího postcovidové probuzení. Účastníci si tu krom běhu užili i produkci před šesti lety obnoveného pivovaru. Co by jen za ni dal slavný herec Pavel Landovský, který tu bydlel, ale místního piva se už nedočkal…

Letos se tedy můžete vydat na trať už potřetí. Zároveň i za novými zážitky, neboť pořadatelé ze SportGroup.eu, jak známo, na osvědčených místech stále hledají lepší tratě. „Loni jsme se dostali víc na cesty, než bychom chtěli, takže jsme hledali dál a zamířili zase víc do terénu. Jenže na poslední chvíli jsme museli některé úseky vypustit vinou lesních prací. Tak to snad letos vyjde,“ potvrzuje ředitel seriálu Martin Dvořák.

Z parčíku v Kytíně se vydáme hnedle vzhůru ve znamení kloučka Fabiána, patrona Brd, mezi polemi k lesu. Tam rovně až ke chvilkovému připojení na modrou turistickou trasu u Voznice. Z ní pak stále lesem až ke Knížecím Studánkám, po cestě Bekovce na Hřebeny, z níž to začne padat až oproti loňsku později Bezovkou a pak cikcak vedle ní. Oběhnou se Hořejší Křemeny (464 metrů) a pod Točnou (505 m) se vrátíme opačným směrem do úvodní pasáže. Podporu najdete na třech bufetech. Přesná délka je 21,17 km a převýšení činí 419 metrů. Na hřebenové cestě se dostaneme až na 570 metrů, tedy nedostatku kyslíku se ještě obávat nemusíte. Doprovodná a stejně zábavná devítka – pokud byste si náhodou na celu porci netroufali - v části přes přírodní park Hřebeny pro všechny vystoupá 158 metrů.

Předloni tu vyhráli Ondřej Fejfar a Julia Šimáčková, svěřenci trenérky Grohové, dnes už manželé. „Líbilo se mi to a až mě překvapilo, jak to bylo rychlý a tím náročný,“ říkal, když proběhl zdejších 23 km za 1:26:58. Najde se podobně zdatný pár, který by se vydal v jejich stopách? Pokud by přijeli Gerychovi, kteří bydlí nedaleko a už tu ovládli nejstarší český maraton Praha-Dobříš (který vede zčásti po stejné trase), nebylo by patrně vůbec co řešit. Loni tu vyhrál triatlonista Martin Berka (1:25:23) a Ivana Kopková (1:43:48).

Dětské překážkové běhy startují v 11.30, dospěláci vyrážejí na obě tratě v pravé poledne. Jako v klasickém westernu. Každý účastník získá (v cíli!) parádní medaili, (včas přihlášení) personifikované startovní číslo a při prezentaci navrch funkční čelenku. Dopravu můžete bez obav volit i veřejnou, pražskými autobusy číslo 317 a 446, dokonce i od nejbližších vlakových zastávek v Mníšku nebo Nové Vsi pod Pleší sem jezdí pendl busy. Kdo přijede vozem Subaru, partnera seriálu, má startovné zdarma.


Více na www.trailrunningcup.cz nebo na facebooku akce.


Tomáš Nohejl, foto: Martin Wawrzyczek

6 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page