top of page

Ani nová Hromovka nezahřmí. Blíží se Krkonošská 50. Trailová královna se dvěma jedničkami


Jedenáctý ročník oslaví královský závod Trail Running Cupu a tuzemského přírodního běhu, Krkonošská 50 (a 21 i 8). V tradičním termínu první srpnové soboty, a věřme i za pravidelně vydařeného počasí, provede účastníky nádhernými pasážemi střední části jediných českých velehor až nad 1200 metrů vysoko. Memoriál Áda Klepše, bývalého náčelníka Horské služby, který pomáhal s rozjezdem K50, je tady.


Žádné změny na trati s epicentrem ve skiareálu ve Svatém Petru oproti loňsku nečekejte. „Krátce po startu čeká přeběhnutí novou sjezdovkou na Hromovce, kde se provádějí ještě terénní úpravy v souvislosti s propojením s Medvědínem, ale výkopy by měly být zasypány. Jsme rádi, že jsme se dohodli s ochranáři a nemuseli dělat další drobné úpravy, protože tak můžeme nabídnout poměření času s minulým rokem,“ říká Martin Dvořák, ředitel seriálu a tvůrce tratí. První český Ironman na Havaji pod devět hodin (před rovnými třiceti lety) po celý rok poctivě projíždí a hlídá trasu tak, aby byla vždy ideálně vyladěná.

Mechovou stezkou se vystoupá nahoru Na pláně (1185 m), dále podél Klínovek až pod vrchol Stohu, na hranici 1300 metrů. Odtud panoramatickým seběhem s výhledem na Kozí hřbety zpět až do skiareálu – ale pozor tady ještě nekončí ani půlmaraton! Údolím potoka se pokračuje do Svatého Petra a znovu vzhůru pod bývalým vlekem Krakonoš až k hotelu Horal.

Až tady se tratě dělí a máte šanci se ještě na poslední chvíli rozmyslet, kam dál… Buď dolů do cíle 21 (převýšení 850 m), anebo doleva dál k Boudě U Bílého Labe, na Erlebachovy boudy, Davidovy a Medvědí, k Patejdlově, Dívčím lávkám a k dolní stanici Medvědína. Kousek pod jeho špici (1235 m) se dostanete částečně po silničce v lese, ufff.

Krom přírodních občerstvovacích stanic s horskými bystřinami a čtyř klasických pak jistě potěší i ta sousedská na Horních Mísečkách. Místní rezidenti zde podpoří běžce bohatě prostřenými stoly vším, co dům dá. Na závěrečných deset kilometrů tak tady získáte tu nejlepší energetickou, chuťovou i psychickou podporu!

Pokračujeme k rozcestí pod Černou skálou, nalevo po červené k vrchu Mechovinci, kde se nachází „letiště“ pro tetřívka. Pak se začne padat kolem Assmannovy studánky k Bedřichovu, přeběhneme ikonický Bílý most v centru Špindlerova Mlýna a po pravém břehu okolo Dolské až do cíle. V nohou budete mít přesně 50,31 km a 1784 metrů převýšení, nahoru i dolů.

Loni to nový objev, plzeňský běžec Adam Korecký, zvládl za úctyhodných 4:21:50 (v roce 2020 běžel na mírně jiné trati Jiří Čípa dokonce 3:43!). Nyní už je Korecký opět na startovní listině, obhájkyně prvenství Jana Mikešová zatím chybí, běžela tu už pětkrát, z Nové Paky to nemá daleko. Naopak tam najdete řadu pravidelných milců tratí i atmosféry Trail Running Cupu včetně Brazilce Rafaela Onziho, Italky Eugenie Boffo i dalších cizinců.

Zázemí vyroste jako obvykle ve skiareálu už v pátek. Prezentace bude otevřena od 17 do 20 hodin, v sobotu od 7 ráno, start je v 9. „Můžete si tu postavit stan, bude tu voda, elektřina i toalety jako v kempu,“ nabízí prázdninovou variantu rozšířeného zážitku Martin Dvořák. Po doběhu čeká finišerské tričko Craft, občerstvení v místní restauraci, zasloužená hudební kulisa i nejlepší wellness – koupel v ledových vodách Dolského potoka. Jen pár kroků od cíle najdete pro složení hlavy (a naplnění žaludku) také vlídný hotel Lenka.

Vyhlášení výsledků všech deseti kategorií padesátky se plánuje na 17 hodin (21 a top trojky z 8 ve 13). „Do tmy počkáme na každého. Ale dejte nám vědět, že jste na trati zdrželi, anebo že jste se třeba rozhodli předčasně skončit. Je to důležité z bezpečnostních důvodů, všichni běží povinně s mobily,“ žádá ředitel závodu. Časomíru jistí double – vedle už osvědčeného systému orgsu.com také běžné čipy. Vzhledem k pohybu v nejvíc chráněné zóně národního parku platí samozřejmé pravidlo: „Co si přineseš, to si taky odnes,“ pro obaly z občerstvení na trati.

Paletu cen rozšíří běžecké boty a vouchery od špindlerovského sportovního boutique Summit-sport, který postaví v zázemí svůj stánek „rychlé běžecké pomoci“.

Krkonošská 50 je letos třetím podnikem šestidílného Trail Running Cupu, má 1,5násobný bodový koeficient pro celkové hodnocení. Seriál pokračuje až v říjnu v Česko-německým půlmaratonem v Českém lese


Více na www.trailrunningcup.cz nebo na facebooku akce

23 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page